Do więzienia za zaparowaną szybę

Jazda samochodem z zaparowaną szybą to naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym! To przestępstwo z art. 177 kodeksu karnego! Tak uznał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, w wyroku z 20 lutego 2018 r. sygn. XIV K 658/16.

Kierująca pojazdem nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu, który przechodził przez przejście dla pieszych. Pieszy został potrącony, wskutek obrażeń zmarł dwa miesiące po zdarzeniu. Kierująca tłumaczyła, że nie ustąpiła pierszeństwa pieszemu, ponieważ nie zauważyła go, z uwagi na zaparowana szybę w swoim samochodzie.

 Sąd przypomniał, że że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało m.in. dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Zachowanie kierującej, czyli jazda z prawie całkowicie zaparowaną przednią szybą samochodu, sąd zakwalifikował jako przestępstwo z art. 177 § 1 kodeksu karnego, tj. jako naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czego nieumyślnym następstwem był wypadek, w którym inna osoba odniosła poważne obrażenia ciała. Kierująca została skazana na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok, dwa tysiące złotych grzywny oraz koszty sądowe. Tutaj treść tego wyroku.