Koniec marnowania publicznych pieniędzy!

Słyszeliście zapewne powtarzane po wielokroć zapewnienie, iż „samorządy dobrze gospodarują publicznymi pieniędzmi”. Albo opowieści o tym, że prezydenci czy burmistrzowie starannie „oglądają każdą złotówkę”… To wierutne kłamstwo!

Ustaliliśmy, że mnóstwo samorządów w Polsce marnuje publiczne, czyli nasze pieniądze – od kilkunastu, nawet do klikuset tysięcy złotych miesięcznie!

 

DSC_0007-300x184 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!Dzięki działaniom naszej Fundacji kończy się czas marnowania publicznych pieniędzy! Kto jest zorientowany w temacie, albo czytał nasz artykuł Kto sprząta po wypadkach? – ten wie, że za usuwanie skutków zdarzenia drogowego (w tym sprzątanie po kolizjach i wypadkach) powinien zapłacić jego sprawca. To przecież najbardziej podstawowa reguła etyczna oraz zasada Kodeksu cywilnego – kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić!

Rzecz jasna koszty naprawy uszkodzonego w zdarzeniu drogowym pojazdu, a także koszty doprowadzenia jezdni do normalnego stanu pozwalającego na jej użytkowanie, sprawca pokrywa z własnej polisy ubezpieczeniowej. Czyli w praktyce płaci ubezpieczyciel.

 

Włosy jeżą się na głowie

19-06-04-KR-RIO_-300x233 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!Jako pierwsi w kraju przeprowadziliśmy ogólnokrajową kwerendę w największych miastach (gminach) w Polsce, oczywiście o Warszawie nie zapominając. Wyniki naszego dziennikarskiego śledztwa jeżą włosy na głowie. Okazuje się, że włodarze miast i gmin nie tylko nagminnie mylą publiczną usługę utrzymania bieżącej czystości dróg z rynkową usługą sprzątania w trybie „alarmowym” po kolizjach i wypadkach! Nie tylko utożsamiają odpady komunalne z odpadami bedącymi skutkiem kolizji, wypadków i innych zdarzeń drogowych!

Uwaga! – bardzo wiele miast i gmin w Polsce płaci naszymi pieniędzmi od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych miesięcznie za… sprawców wypadków! To jest marnowanie publicznych pieniędzy oraz promowanie piractwa drogowego. To jest po prostu SKANDAL!

Płacenie przez samorządy „za kogoś” to nie tylko wyrzucanie naszych pieniędzy w błoto. To jest także rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych! Czyli wydatkowanie publicznych pieniędzy niezgodnie z prawem. Sytuacja jest jeszcze bardziej idiotyczna niż można przypuszczać – samorzady np. płacą publicznymi pieniędzmi rozmaitym podmiotom komunalnym (za rzekome usuwanie skutków zdarzeń drogowych), a w praktyce sprżataniem po kolizjach i wypadkach zajmują się… strażacy – którzy nie mają takiego obowiązku i którym nikt nie płaci! A piraci drogowi smieją się do rozpuku z frajerstwa samorzadów oraz z wykorzystywania Straży Pożarnej…

 

Będą kontrole w samorządach!

19-06-11-RIO-Olsztyn-212x300 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!Zwróciliśmy na to uwagę, w naszej petycji do Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. RIO są takim „NIK-iem dla samorządów”, czyli niezależnym organem kontrolnym. 15 maja br. Przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych wysłała naszą petycję wraz ze swoim pismem do wszystkich 16 Regionalnych Izb Obrachunkowych w kraju. 

Jako pierwsza zareagowała RIO w Olsztynie, przesyłając petycję naszej Fundacji do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów województwa warmińsko – mazurskiego. Potem zareagowały kolejne RIO, przesyłając naszą petycję do prezydentów, burmistrzów i innych adresatów w swoich województwach. Otrzymujemy już odpowiedzi starostów, prezydentów, burmistrzów z całej Polski.

19-07-02-RIO-Zielona-Gora-218x300 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!Konkretnie i rzeczowo zareagowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie – pismem z 19 czerwca poinformowała naszą Fundację, że „uważnie zapoznała się z zagadnieniami przedstawionymi w ww. piśmie oraz przekazała jego treść Inspektorom Kontroli do wykorzystania służbowego, w ramach realizacji obowiązków wynikających z ustawy (…) podczas przeprowadzania czynności kontrolnych (…)”.

Równie konkretnie i rzeczowo zareagowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze, w piśmie z 02 lipca br. czytamy – „ze względu na wagę zagadnienia dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w związku z wystąpującymi problemami związanymi z finansowaniem zadania dotyczącego sprzątania dróg publicznych po zdarzeniach komunikacyjnych, w celu zgodnego z rpawem wydatkowania środków publicznych, Izba wykorzysta przekazane informacje w trakcie przeprowadzanych kontroli jednostek samorzadu terytorialnego (…)”.

RIO-pisma-300x293 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!

 

Dość promowania piratów drogowych!

19-06-19-RIO-Krakow-206x300 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!Można zatem przypuszczać, że czas beztroskiego promowania piractwa drogowego przez samorządy właśnie się kończy! Za skutki zdarzeń drogowych mają płacić ich sprawcy (z polisy OC) – a nie my wszyscy z publicznych pieniędzy!

Ustalamy właśnie, ile pieniędzy miasta i gminy zmarnowały. Nie są to małe pieniądze, mamy dowody na to, że w niektórych miastach miesięcznie „dofinansowywano” sprawców wypadków kwotą nawet… kilkuset tysięcy złotych! Jakby nie było pilniejszych wydatków…

Wkrótce opublikujemy szczegółowy raport, ukazujący niezgodne z prawem wydatki polskich miast! Czas najwyższy, aby piraci drogowi płacili sami za siebie. Nie po to płacimy podatki, aby finansować skutki ich niebezpiecznych zachowań na drodze!

Ryszard M. Zając

 

PS.

Wciąż otrzymujemy pisma z Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz z miast i gmin z całego kraju. RIO informuja nas o wprowadzeniu do programów kontroli samorządów problematyki płacenia przez gminy za usuwanie skutków zdarzeń drogowych. Niektóre urzedy centralne (np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz gminy informują nas o swoim stanowisku w tej sprawie.

 

19-07-21_RIO_2-300x200 Koniec marnowania publicznych pieniędzy!